TOOTY.co.il

בטיול האחרון לסיציליה שכרתי רכב במחיר לא יאומן של 13 יורו לשבוע. רק יורו וחצי ליום.
ולא, זאת לא טעות. זה המחיר. וכן, הוא כלל את כל ביטוחי החובה – CDW, צד ג ושירותי דרך. גם קילומטרז' ללא הגבלה וקבלת רכב מחוץ לשעות פעילות המשרד.
לספקנים שביניכם – כאן הוואוצ'ר.

ונכון, המחיר באמת נשמע חשוד, אבל לקחתי את העסקה ההיא בשתי ידיים כי אני מבינה איך עובדת השיטה ולמדתי לזרום איתה.
כבר תשע שנים אני שוכרת רכבים במחירים מצחיקים לרוב הטיולים שלנו ואפילו זוכה בשדרוגים בחינם!
מבטיחה לגלות לכם את כל הסודות עד סוף הכתבה. 🙂

בסיציליה בתמורה ל- 13 יורו לשבוע קיבלנו ג'יפ עירוני – פיאט טיפו. אילו הייתי בוחרת רכב בגודל הזה מראש, הייתי נדרשת לשלם מחיר השכרה מטורף… אבל בעת ההזמנה בחרתי את הרכב הזול ביותר וכשהגעתי לדלפק שידרגו אותי לג'יפ.
ולא, השדרוג לא נעשה מטוב ליבה של חברת ההשכרה. הוא ניתן לי מסיבה טכנית פשוטה – הידעתם שחברות השכרה כמעט לא מחזיקות רכבים קטנים? 😉
למה? כדי לאפשר לעצמן גמישות תפעולית. הרי תמיד אפשר למסור רכב גדול במקום קטן, אבל ההיפך – לא. כך חברות ההשכרה דואגות שמינימום מכוניות יעמדו בחניה. אני מודעת לזה ותמיד מזמינה את הרכב הקטן והזול ביותר שמתאים לנו.
(שימו לב! אני אף פעם לא מהמרת. ולעולם לא אזמין רכב יותר קטן מזה שאני צריכה. אני רק לא אשלם מראש על שדרוג מעבר למינימום הכרחי, ואקווה לקבל אותו ללא תשלום. ואם לא – אנהג בכיף ברכב שהזמנתי).

אז איפה הקאץ' אתם בטח שואלים?
מובן שמחיר כזה הוא לא רווחי לחברת ההשכרה.
ואתם צודקים. אבל…

המחיר הזה נועד רק כדי למשוך קהל לקוחות גדול. בדיוק כמו כרטיסי טיסה ב-10 יורו…
מתחילים לקלוט את הרעיון? 😉

גם חברות להשכרת רכבים כבר מזמן עובדות בשיטת הלואו קוסט.
אז הקאץ' הוא למשוך אותנו באמצעות מחיר בסיסי זול ואז למכור לנו תוספות בדלפק הקבלה במחיר מופקע כשאנחנו הופכים לקהל שבוי.
וסטטיסטית השיטה הזאת עובדת. המון מטיילים באמת קונים תוספות… אבל לא בגלל הצורך האמיתי, אלא בעיקר מתוך חוסר ניסיון או פחד.

בפועל מעט מאוד השכרות רכב באמת דורשות תוספות בדלפק. תיראו בעצמכם:
נהג נוסף – במנועי חיפוש רכבים תמצאו חברות שמציעות תוספת נהג נוסף כאופציית בונוס חינמית או בתשלום מופחת. הסברתי על מנועי חיפוש רכבים כאן.

כיסא בטיחות לילד – בדלפק הקבלה הוא עולה לפעמים יותר מהשכרת רכב עצמו!! וגם את התוספת הזאת תמצאו בהרבה מקרים כבונוס חינמי במנועים לחיפוש רכבים או בתשלום זול יותר מאשר בדלפק קבלת רכב. תמיד כדאי להזמין כיסא מראש. אם לא תעשו זאת, ייתכן וביום ההשכרה לא יהיה כיסא מתאים במלאי. אופציה נוספת היא להצטייד מראש בבוסטר מתקפל קטן. הסברתי על הפתרונות לתינוקות ולילדים כאן.

מערכת ניווט – מוכרים למי שלא יודע שאפשר לנווט ללא אינטרנט בעזרת כל סמארטפון או להצטייד באינטרנט סלולרי בכלום-כסף. הסברתי על העניין כאן במדריך שלי.

צמיגי חורף  – במדינות קרות חייבים צמיגי חורף על פי חוק. לקראת נובמבר חברות השכרה מחויבות להחליף את כל הצמיגים בצי הרכבים שלהן. זאת לא פעולה שנעשית לפי הזמנתכם. ללא צמיגי חורף אסור להם למסור רכבים. אבל לא מעט חברות מציגות את זה כאילו זאת תוספת שלכם וכותבות באותיות קטנות שתצטרכו לשלם על צמיגי חורף בדלפק. אז אם אתם שוכרים רכב בחורף תשימו לב שבמנוע החיפוש ובוואוצ'ר שלכם כתוב כי צמיגי חורף כלולים בהשכרה ושאין שום תוספות חובה בדלפק – No mandatory extras.

שרשראות שלג – חיוניות רק לנסיעת שטח בחורף. אם אתם מתכננים טיול בכבישים סלולים לא תצטרכו אותן. ולמרות זאת בדלפק יציעו לכם אותן בשיטת מצליח גם כשאתם שוכרים רכב קטן, ובחוזה שלכם כתוב שאסור לו לנסוע בשטח.

פטור מהשתתפות עצמית  הוא ה-תוספת! כאן הרווח של חברות ההשכרה וכאן הנזק האמיתי לכיס שלנו. את הביטוח הזה יציעו לכולם, ויותר מפעם אחת. מיד אסביר…
אבל קודם בואו נחזור להשכרת הרכב שלי בסיציליה.
שימו לב – בוואוצ'ר שלי כתוב שאני צריכה לשלם בדלפק 12 יורו.
ומצד שני כתוב שאני אחראית על כל נזק לרכב עד 1500 יורו. ובמקרה של גניבת הרכב אשלם 3000. זאת השתתפות עצמית. לכאורה עניין לגיטימי והגיוני, אבל כאן הקאץ'.
מיד תבינו איך חברת ההשכרה שלי כמעט הפכה את המחיר האטרקטיבי של 12 יורו ל-252 בעזרת השורה הזאת –  Excess: 1500 EUR for damage and theft 3000


"תרצי לעשות פטור מהשתתפות עצמית?" חייכה אלי פקידה חביבה בדלפק ההשכרה בשדה התעופה של קטניה.
"לא תודה." חייכתי אליה בחזרה והרמתי עט כדי לחתום על החוזה.
אבל היא לא מיהרה לשחרר את הנייר מידיה והמשיכה להתעקש בנימוס, "את מבינה את המשמעות?" היא הצביעה על השורה ההיא בוואוצ'ר, "במקרה של נזק לרכב תצטרכי לשלם 1500 יורו או 3000 במקרה של גנבה. ורק בחודש האחרון נגנבו בקטניה 5 רכבים…", היא כאילו הזהירה אותי ושלפה דף מנויילן עם מחירון. "תראי, את הולכת לקבל רכב גדול, אנחנו משדרגים אותך בחינם. ובנוסף תשלמי עליו פטור מהשתתפות עצמית של רכב קטן – רק 30 יורו ליום. לשמונה ימים זה 240. פלוס 12 יורו. יוצא לך בסך הכל 252 יורו לשבוע עבור רכב גדול עם פטור מהשתתפות עצמית."
כאן מטייל ממוצע אמור להשתכנע. כי זה נשמע סביר לשלם רק 252 יורו לשבוע עבור ג'יפ ולטייל בראש שקט בלי להסתכן לאבד 3000 יורו "במערב הפרוע" לכאורה שמתרחש בסיציליה עם חמישה רכבים גנובים בחודש האחרון… נכון?
אבל הייתי קהל קשה. "אני מבינה את המשמעות." עניתי ברוגע לפקידה, "ויש לי ביטוח פטור שנתי כי אני מטיילת הרבה…"
"טוב מאוד!" היא ענתה לסירוב שלי בנימה חיובית במיומנות של אשת מכירות טובה, ומיד עשתה ניסיון נוסף לשכנע – "אבל הביטוח שלך לא מספיק. במקרה של נזק עדיין תצטרכי לשלם לנו 1500 יורו…"
"ולתבוע את ההחזר מחברת הביטוח שלי." השלמתי את מה שהיא העדיפה לא להוסיף כדי לזרוע אצלי חשש וספק, ולגרום לי בעדינות לחשוב שיש לי ביטוח לא נכון.

אני מניחה שחלקכם חושבים עכשיו – זה בדיוק מה שקרה לי!
בטח קרה לכם שקניתם ביטוח אקסס במנוע חיפוש רכבים (כמו רנטל קארס למשל), ושם היה כתוב שהוספתם הגנה מלאה. אבל כשהגעתם לדלפק אמרו לכם שזה לא מספיק, ואז למען השקט הנפשי קניתם אקסס גם בחברת ההשכרה.
קניתם את אותו הביטוח פעמיים… אבל אל דאגה, תיכף נעשה סדר בעניין ובטיולים הבאים כבר אף אחד לא יצליח לבלבל אתכם!

הפקידה לא ניסתה ללחוץ עלי מעבר לכך. חייבת להדגיש שהשיחה שלנו הייתה אדיבה ונעימה. היא בסך הכל עבדה לפי השיטה הרגילה של חברות ההשכרה. אני קוראת לזה – לדחוף תוספות בנחישות וברגישות. 😉
חתמתי על חוזה ההשכרה של 12 יורו, קיבלתי ג'יפ, ואחרי שבוע החזרתי את הרכב ללא כל בעיה. אף אחד לא ניסה לחפש שריטות או להקשות עלי.
כאן חשבונית סגירת חוזה ההשכרה שלי.

השיחה וההתנהלות הזאת הן לא יוצאות דופן. בכל טיול אני עוברת דו שיח דומה. מניסיוני חברות השכרה לא מנסות לעשוק בגסות או ממש לרמות. הן "מנסות את מזלן" או עובדות בשיטת מצליח.
אם אתם מבינים את המנגנון, באמת שאין לכם ממה לחשוש. תוכלו ליהנות בקלות ממחירי השכרה מדהימים!

אז בואו נעשה סדר –

מה זה ביטוח אקסס?
זהו פטור מהשתתפות עצמית בהשכרת רכב.
באנגלית הוא נקרא Zero Excess או Zero Deductible.
כל חברת השכרה קובעת גובה של השתתפות עצמית – Excess. בדרך כלל זה 600-800 יורו, אבל יש חברות שמבקשות גם 100. הסכום הגבוה ביותר שנתקלתי בו היה 3000 יורו.
מידע לגבי גובה של השתתפות עצמית בהשכרה שלכם תמצאו במפרט תנאי ההשכרה –
Terms & Conditions או Rental Terms.
תמיד תקראו את המפרט לפני שאתם מזמינים רכב. מניסיוני הוא כתוב ברור ופשוט.

למה לקנות ביטוח אקסס?
כדי שנוכל לטייל בראש שקט בלי לדאוג שבמקרה של תאונה או אפילו שריטה, נשלם השתתפות עצמית בגובה אלפי שקלים.

איפה כדאי לקנות אקסס?
אני מציעה 3 אפשרויות. תבחרו את זאת שנותנת תמורה הכי טובה לסגנון הטיול שלכם:
1יקרה אבל הכי פשוטה ונוחה – לקנות אקסס בדלפק קבלת רכב.
זה הכי פשוט ונוח כי אז במקרה של נזק לא תצטרכו לשלם כלום וגם לא ישריינו לכם ערבון באשראי. כך חברת ההשכרה היא גם חברת הביטוח שלכם.
יכולים להיות לזה שני חסרונות:
מחיר – ביטוח הפטור בחברת ההשכרה לרוב מאוד יקר ועלול להכפיל את עלות השכרת הרכב.
כיסוי – שימו לב שאקסס בחברות השכרה עלול לא לכולל צמיגים, שמשות, מראות, ידיות, אבדן מפתח ועוד כל מיני דברים. תמיד תבדקו מה אתם רוכשים.

2הכי זולה והמועדפת עלי – לקנות אקסס בחברות ביטוח חיצוניות.
יש להן שני יתרונות גדולים:
מחיר – בדרך כלל יהיה מאוד אטרקטיבי ביחס לתמורה.
כיסוי – רחב במיוחד. הן נוהגות לבטח את כל אותם הדברים שלרוב לא כלולים בשום ביטוח: נזק לצמיגים, מראות ופנסים, גחון וגג, אובדן מפתח, ואפילו נזק לחפצים האישיים שלכם בתוך הרכב.
כמובן תמיד בדקו את הפוליסה שלכם. הכיסויים יכולים להיות שונים מחברה לחברה או להשתנות מפעם לפעם.

CarInsuRent – מציעה ביטוח excess עולמי בעלות של $111 לשנה או רק לאירופה בעלות של $85 (קוד קופון CarInsuRent10  יקנה הנחה של 10%)
אני רכשתי את הביטוח הזה כי אני שוכרת רכב בחו"ל כמה פעמים בשנה וזה הכי משתלם לי.
במחיר שציינתי אפשר לקנות כיסוי עד $2500 ולהרחיב ל-$4500 בתוספת תשלום.

שימו לב! גם בביטוח עולמי וגם בביטוח לאירופה יש רשימה של מדינות שלא כלולות.
היא משתנה מפעם לפעם. בדקו אותה תמיד לפני שאתם רוכשים את הביטוח או מחדשים את הפוליסה.

זהו ביטוח החזר. במקרה של נזק תשלמו לחברת ההשכרה, תקבלו קבלה, ותתבעו את כספכם מחברת הביטוח.
התהליך מאוד פשוט והוא נעשה בקלות באתרי החברות.

3אופציה נוספת – להוסיף ביטוח אקסס כהרחבה לביטוח הנסיעות שלכם – ההסבר כאן.
יתרון – שפה. זה בעברית.
חיסרון – מחיר. $8 ליום עבור כל נהג. זאת עלות גבוהה מאוד ביחס לתמורה ולרוחב הכיסוי. נכון לכתיבת שורות אלה חברות ביטוח ישראליות שבדקתי מציעות כיסוי של עד $1500

גם זה ביטוח החזר. במקרה של נזק תשלמו לחברת ההשכרה ותתבעו את כספכם מחברת ביטוח הנסיעות שלכם.

מה לא כדאי – קניית אקסס במנועי חיפוש רכבים לדעתי היא עסקה גרועה!
אני מאוד אוהבת להזמין באמצעותם רכבים, תוספות (כמו נהג נוסף, כיסא בטיחות, אישור לחציית גבולות), אבל אף פעם לא מוסיפה דרכם אקסס כי שם הוא יקר יותר והפוליסה נחותה.
תעשו השוואה ותראו בעצמכם.
הסברתי פה איך מזמינים רכב ללא הוספת אקסס במנוע לחיפוש רכבים.

תעשו חיים ותיהנו מהדרך שלכם! 🙂

עוד כתבות בנושא:
איפה כדאי  לשכור רכב זול לטיול שלכם
פה מדריך וידאו איך לשכור רכב בחו"ל עם הדגמה של ההזמנה ועוד כל מיני ניואנסים חשובים מניסיוני.

וכאן המדריך המלא לארגון הטיול

קבלו בונוס ממני: מפעם לפעם אני מוצאת טיסות זולות או בונה טיולים עצמאיים ושולחת במייל למנויים של הבלוג. רוצים גם? הירשמו כאן: צרפו גם חברים, כדי שגם הם יהנו ויחסכו :)

(אם נרשמתם בעבר ולא קיבלתם ממני מייל - בדקו בתיבת קידומי מכירות)

בטח יעניין אותך גם:

ויזה אלקטרונית להודו - המדריך להוצאת e-Visa באופן עצמאי וקלי קלות
טיול כפרים, נופים וטבע בסרביה

96 תגובות

כתיבת תגובה

תגובות